Aceasta a fost aventura de la Întâlnirea Națională “Dacia Clasic” 2026, un eveniment deosebit organizat cu sprijinul filialei Vaslui a Retromobil Club România Club România. Pentru trei zile , am descoperit orașul și Muzeul ”Ștefan cel Mare” din Vaslui, timp în care am expus peste 50 de automobile Dacia în Piața Centrală a orașului.
Dacia Clasic a marcat astfel a 18-a ediție a unui eveniment care reunește pasionații de automobile produse la Mioveni.
Fragment din reportajul AGERPRES: “Tudor Oprea este un tânăr pasionat de automobilele vechi. Le-a descoperit când era copil și a transformat dragostea pentru mașini într-o activitate de zi cu zi. Are în colecție 50 de mașini vechi cu care participă la parade și expoziții sau pe care le închiriază. Spune că pasiunea este costisitoare, dar e convins că merită să salveze mașinile vechi, să le întrețină și să le aducă în fața oamenilor. La Vaslui a venit cu o Dacia Nova.”
Link către reportajul Agerpres : aici

La ediția din acest an, am adus Dacia Nova cu 9000 de kilometri, un exemplar rar ce a fost admirat de către toți vizitatorii.

Uzina Dacia ne-a încântat atunci când a adus la expoziție, pe lângă două exemplare din colecția lor, Ultima Berlină produsă, mașina cu numărul 1.959.730, păstrată în stare impecabilă și cu un rulaj de doar 31 de kilometri.

De asemenea, au fost prezente și alte modele foarte interesante, iar cel mai tare m-a bucurat prezența câtorva Dacii CN3 la eveniment, fapt ce-mi amintește cu bucurie de faptul că anul viitor Dacia Roșie împlinește și ea fantastica vârstă pentru a deveni un vehicul istoric.

Mai mult, o Dacie cu motor de Alpine, un Sport cu faruri de Oltcit și stopuri albe și un Papuc Drop-Side din prima generație nu au avut cum să treacă neobservate!




Și… bineînțeles… Nova noastră, singura Nova de la eveniment



